Grand Commandery Knights Templar Rhode Island & Massachusetts

Grand Commandery Committees

Standing Committees 2021-2022

Jurisprudence
S.K. Nathaniel R.J. Ulrich (2), Chair
S.K. Charles R. Austin, REPGC (18)
S.K. Geoffrey M. Dowd (14)
S.K. Frank J. Kautz, II (34)
S.K. Paul R. Perkins (12)


Finance
S.K. George L. Herbolsheimer, IV, REPGC (2), Chair
S.K. Robert J. Jingozian (7)
S.K. David A. Ogilvie (13)
S.K. Terenzio A. Volpicelli (11)
S.K. George L. Young, Jr. (8)


Charters and Dispensations
S.K. Glen M. Cunningham, REPGC (38), Chair
S.K. Thomas R. Dawson, REPGC (22)
S.K. William R. Epp, Jr. (8)
S.K. Kenneth F. Poyton (1)


Credentials
S.K. David L. Gerlach (18), Chair
S.K. Gary S. Clifford (5)
S.K. John A. Lawson, III (13)
S.K. Lawrence W. Walker, Sr.. (14)


Printing
S.K. Donald S. Stevens (2), Chair
S.K. Jeffery Arnold (10)
S.K. John W. Ruggles, II (31)
S.K. Jacob T. Yanovich (31)


Necrology
S.K. Glen M. Cunningham, REPGC (38), Chair
S.K. John K. Andrews (5)
Rev. & S.K. Michael S. Bickford (7)
Rev. & S.K. Edward Kdonian (1)
S.K. Richard W. Seychew (54)
Rev. & S.K. Paul M. Starratt (2)


Time and Place
S.K. Glen M. Cunningham, REPGC (38), Chair
S.K. Daniel J.T. Daley (2)
S.K. John W. Ruggles, II (31)
S.K. Richard W. Seychew, REPGC (54)
S.K. Donald S. Stevens (2)

Special Committees

Membership
S.K. Stephen D. Whitmore (31), Chair
Rev. & S.K. Matthew J. Wissell (5)

Knights Templar Eye Foundation
S.K. James I. Ogilvie (13), Chair


Triennial
S.K. Andrew C. Maninos, REPGC (10), Chair
S.K. Eugene A. Capobianco, REPGC (2)
S.K. Glen M. Cunningham, REPGC (38)
S.K. Richard W. Van Doren, REPGC (2)
S.K. Kenneth G. Sallale, REPGC (2)
S.K. James S. Stone, Sr., REPGC (18)


Inspection and Tactics
S.K. Richard G. Bernheart, REPGC (11), Chair
S.K. Glen M. Cunningham, REPGC (38)
S.K. William E. Eltzroth, REPGC (11)
S.K. Mark W. Kay, REPGC (8)
S.K. John C. Sutterley, REPGC (31)


Long Range Planning
S.K. Peter A. Mooradian, REGC (7), Chair
S.K. James P.C. Martignoni (7)
S.K. Eugene B. Nichols (12)
S.K. James I. Ogilvie (13)
S.K. Peter A. Randall (12)
S.K. John W. Ruggles II (31)
S.K. Stephen D. Whitmore (31)
S.K. Matthew J. Wissell (5)


Easter Sunrise Service
S.K. James P.C. Martignoni (7), Chair
S.K. Kenneth L. Brown (7)
S.K. Robert J. Jingozian (7)
S.K. Leo M. Kenen (2)
S.K. Donald S. Stevens (2)
Rev. & S.K. Matthew J. Wissell (5)


Nominating
S.K. Peter S. Moore (21), Chair
S.K. Eugene A. Capobianco, REPGC (2)
S.K. George L. Herbolsheimer, IV, REPGC (2)
S.K. Andrew C. Maninos, REPGC (10)
S.K. Richard W. Seychew, REPGC (54)


Grand Constitution Revision
S.K. Eugene B. Nichols (12), Chair
S.K. George L. Herbolsheimer, REPGC (2)
S.K. Christopher J. Lindsay (8)


Ascension Day Service
S.K. Glen M. Cunningham, REPGC (38), Chair


York Rite Unity Committee
S.K. Leo M. Kenen (2), Chair
S.K. Donald S. Stevens (2)


York Rite Office Representatives
S.K. Glen M. Cunningham, REPGC (38), Chair


Educational
S.K. Richard W. Van Doren, REPGC (2), Chair
S.K. Marc C. Abbe (5)
S.K. Robert A. Goewey, III, REPGC (30)
S.K. Geoffrey Kromer (2)
S.K. Donald S. Stevens (2)
S.K. James R. Weiss (18), PGW


  • Contact
  • Admin Log In
  • Log Out
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

©York Rite of Massachusetts. All rights reserved. 2021. Site maintained by York Rite of Massachusetts