• Home
  • grand chapter org

Grand Chapter Representatives

Jurisdiction Representative Alabama R:.E:. Ronald E. Wolf Alaska R:.E:. William J. Medugno Alberta, Canada R:.E:. William R. Epp, Jr. Arizona TBA Arkansas R:.E:. S. Wesley Lindsey Brazil TBA British Columbia & Yukon R:.E:. Thomas D. Knightly Colorado R:.E:. William E. Shofner Connecticut R:.E:. Nathaniel R.J. Ulrich Cyprus R:.E:. Eugene A. Capobianco Delaware TBA England and Wales R:.E:. Donald W. Carriger, Jr. Finland R:.E:. Arne Grepstad Florida R:.E:. George D.M. Pushee, III Hawaii R:.E:....

Continue reading

Grand Chapter Forms & Documents

AWARDS GUIDELINES for BENJAMIN HURD MEDAL List of Recipients BY NAME [.pdf] List of Recipients BY YEAR [.pdf] Blake Bayley Award Nomination Form (PDF) Grand High Priest Award Program (PDF) Capitular Rookie Award Program (PDF)   FORMS and APPLICATIONS Grand Chapter Constitution   Application for Affiliation (Fill Out Online Version) Application for Membership (Fill Out Online Version) Application for Reinstatement (Fill Out Online Version) Demit from Chapter (Fill Out & Print) Grand Representative...

Continue reading

Committees

Committees 2021-2022 BylawsR:.E:. John K. Andrews, Chair R:.E:. Richard E. Monroe R:.E:. Michael R. PetrosinoJurisprudence R:.E:. Jeffrey L. Gardiner, ChairComp:. James T. MorseR:.E:. Nathaniel R. J. UlrichR:.E:. Donald S. Stevens, ex officio Budget and Finance R:.E:. George L. Herbolsheimer, IV, ChairR:.E:. Donald R. Denning, Jr. M:.E:. Dana A. Jackson, PGHPRitual R:.E:. Peter W. Ham, Senior Grand Lecturer, Chair R:.E:. Francis P. Mitrano R:.E:. Robert A. PeeteR:.E:. Arthur D. DillR:.E:. Peter J. Andrews, EmeritusR:.E:. Paul W. Rolston, EmeritusR:.E:. Bruce H. Stanford, EmeritusRecords and...

Continue reading

Living Past Grand Scribes

Year Name Chapter 1978 Paul W. Rolston Newton 1991 Markeith E. Host Phoenix 1998 Carmen D. Borgia Eureka 1999 Peter W. Ham Adoniram 2000 Joseph M. Kurey Concord 2002 Charles R. Heaphy Washington 2003 Richard B. Burgess Neponset Valley 2004 Richard J. McDonald Doric 2010 Wayne W. Anderton Washington 2011 Michael R. Petrosino St. Paul’s 2012 Demetrios J. Sarantopoulos Satucket-Pilgrim 2013 Stanley J. LaBrecque Morning Star 2014 William J. Medugno Waverly 2016 Wayne MacKay Tabernacle 2018 David...

Continue reading

  • Contact
  • Admin Log In
  • Log Out
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

©York Rite of Massachusetts. All rights reserved. 2021. Site maintained by York Rite of Massachusetts