Grand Commandery Knights Templar Rhode Island & Massachusetts

Grand Commandery Committees

Standing Committees 2020-2021

* = Committee Chairman

Jurisprudence
S.K. Nathaniel Richard James Ulrich (2) *
S.K. Charles Rodgers Austin PGC (18)
S.K. Geoffrey Mathew Dowd (14)
S.K. David Reed Lucas (12)
S.K. Jacob Philip Descheneaux (3)
S.K. Paul Richard Perkins (12)


Finance
S.K. Stephen Mason Knott (2) *
S.K. David Alexander Ogilvie (13)
S.K. George L. Young (8)
S.K. Robert John Jingozian (7)
S.K. Terenzio A Volpicelli (11)


Charters and Dispensations
S.K. Glen Melvin Cunningham PGC (38) *
S.K. Kenneth Forrest Poyton (1)
S.K. William Robert Epp, Jr.. (8)
S.K. Thomas Robert Dawson PGC (22)


Credentials
S.K. David Leon Gerlach (18) *
S.K. Lawrence Walter Walker, Sr.. (14)
S.K. Eugene Willie Thibeault (13)
S.K. David Robert James (2)
S.K. Gary Sargent Clifford (5)


Printing
S.K. Donald S. Stevens (2) *
S.K. Stephen Michael Yarosh (2)
S.K. Wayne Wallace Anderton (3)


Necrology
S.K. Glen Melvin Cunningham PGC (38)
Rev. & S.K. Matthew John Wissell (5)
Rev. & S.K. Paul Matthew Starratt (2)


Time and Place
S.K. Glen Melvin Cunningham PGC (38)
S.K. Richard William Seychew PGC (54)
S.K. John Wilde Ruggles, II (31)
S.K. Daniel J.T. Daley (2)

Special Committees

Membership
S.K. James Russell Weiss (18) *
S.K. Jacob Tyler Yanovich (31)
S.K. Paul Richard Perkins (2)
S.K. David Alexander Ogilvie (13)
S.K. Russell Henry Dumas (31)
S.K. Thomas Michael McClintock (21)
S.K. Peter Seth Moore (7)

Knights Templar Eye Foundation
S.K. Eugene Blake Nichols (12)


Triennial
S.K. Andrew Christos Maninos PGC (10) *
S.K. Kenneth George Sallale PGC (2)
S.K. Glen Melvin Cunningham PGC (38)
S.K. Richard Witt Van Doren PGC (2)
S.K. Eugene Anthony Capobianco PGC (2)


Inspection and Tactics
S.K. William Ernest Eltzroth PGC (11)
S.K. Glen Melvin Cunningham PGC (38)
S.K. Mark Watson Kay PGC (8)


Long Range Planning
S.K. James Sanford Stone, Sr. (7)
S.K. Eugene Blake Nichols (12)
S.K. James Ian Ogilvie (13)
S.K. Stephen Daniel Whitmore (31)
S.K. Peter Alan Randall (12)
S.K. James Philip Charles Martignoni (7)
S.K. John Wilde Ruggles II (38)


Easter Sunrise Service
S.K. James Philip Charles Martignoni (7) *
S.K. Robert John Jingozian (7)
S.K. David Scott Keyes (2)
S.K. Leo Mark Kenen (2)


Nominating
S.K. Peter S. Moore (21), Chairman
S.K. Richard William Seychew PGC (54)
S.K. Andrew Christos Maninos PGC (10)
S.K. Eugene Anthony Capobianco PGC (2)
S.K. George Leonard Herbolsheimer IV PGC (2)


Grand Constitution Revision
S.K. George Leonard Herbolsheimer PGC (2)
S.K. Christopher James Lindsay (8)
S.K. Stephen Wesley Lindsey (2)


Ascension Day Service
S.K. Glen Melvin Cunningham PGC (38)


York Rite Unity Committee
S.K. Leo Mark Kenen (2)
S.K. Donald Seibert Stevens (2)


York Rite Office Representatives
S.K. Glen Melvin Cunningham PGC (38)


Educational
S.K. Richard Witt Van Doren PGC (2) Chairman
S.K. Robert Alton Goewey III PGC (30)
S.K. Geoffrey KROMER (2)
S.K. James Russell Weiss (18)
S,K. Marc Christopher Abbe (5)


  • Contact
  • Admin Log In
  • Log Out
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

©York Rite of Massachusetts. All rights reserved. 2021. Site maintained by York Rite of Massachusetts